کمپ گروه فرهنگی کوهنوردی کوه نوردی شهید تقی و مرتضی ورکش ایستگاه صلواتی سایت اطلاع رسانی سردار رشید اسلام سرتیپ پاسدار شهید عین الله قاسمی حاج عبدالله  
 

 
صفحه اصلی  گروه کوهنوردی ایستگاه صلواتی شهید ورکش شهیدان مرتضی و تقی ورکش تماس با ما           
 
 
         
 
     
 
 

__________   عناوین اصلی   __________


bullet شرایط عضویت در گروه
bullet مطالب آموزشی جدید
bullet مطالب آموزشی قدیمی
bullet گالری تصاویر برنامه ها (جدید)
bullet گالری تصاویر برنامه ها تا بهار89
bullet آخرین اخبار کوهنوردی (جدید)
bullet آخرین اخبار کوهنوردی تا بهار89
bullet تقویم کوه نوردی (جدید)
bullet تقویم کوه نوردی تا سال1389
bullet فروشگاه اینترنتی لوازم کوهنوردی
bullet دوره های آموزشی
bullet سایت های مرتبط (جدید)
bullet سایت های مرتبط (قدیمی)

 
 
 
 
 
 


سازماندهی صعود

حتی ساده ترین برنامه های کوهنوردی ، بخودی خود فرآیندی پیچیده هستند . برای رسیدن به نتیجه دلخواه ، سرپرست باید اطلاعات مورد نیاز در مورد منطقه عملیات را گرد آورد . اعضای گروه را انتخاب کند ، در مورد تجهیزات ضروری و منابع تأمین آنها تصمیم بگیرد و برای اطمینان از وجود زمان کافی برای انجام برنامه ، یک جدول زمانبندی با حاشیه کافی برای مسائل پیش بینی نشده ایجاد نماید . همچنین وضع آب و هوا و شرایط اقلیمی منطقه نیز باید کنترل شود . چک لیست پایان نوشتار می تواند برای این منظور سودمند باشد.

تحقیق و گرد آوری اطلاعات :

سرپرست باید برای گردآوری اطلاعات ضروری صعود برنامه ریزی نماید . کتابهای راهنما ، نقشه ها و کروکیها ، تصاویر ، گزارش برنامه های مشابه و اطلاعات کسب شده از بلدهای محلی یا افراد بومی منطقه می تواند مفید باشد . گفتگو با کسانی که به تازگی مسیر مورد نظر را پیموده اند ، اطلاعات تازه و دست اول به وی خواهد داد . ادارات گردشگری ، محیط زیست ، جنگلبانی و ... می توانند منابع اطلاعاتی خوبی باشند . همچنین از اطلاعات موجود در تشکیلات محلی ارتش ، سپاه ، آتش نشانی ، مراکز بهداشتی - درمانی و ... باید بهره گرفت.

محدودیتها یا مدارک لازم برای ورود به منطقه صعود باید مشخص گردد . قضاوت دربارۀ میزان اعتبار اطلاعاتی که از افراد بومی یا از منابع اینترنتی دربارۀ منطقه و مسیر برنامه گردآوری شده ، به عهده راهبر یا با تجربه ترین عضو گروه است . در صورت نیاز می توان یک تیم پیشرو به منظور اکتشاف و گردآوری اطلاعات درست ، دقیق و تازه در مورد منطقه و مسیر مورد نظر تشکیل داد و برپایه اطلاعات کسب شده توسط آن تیم ، برای اجرای بهینه صعود برنامه ریزی نمود.

تجهیزات  :

کسی که راهبری گروه کوهنوردی را به عهده می گیرد ، باید در مورد تجهیزات شخصی و همگانی مورد نیاز تصمیم گیری نماید . تجهیزات شخصی آنهایی است که هر کوهنورد باید همراه داشته باشد . برخی تجهیزات شخصی ( مانند کرامپون ) هنگامی ارزش دارند که همه اعضا آنها را با خود داشته باشند . در این موارد کنترل و هماهنگی قبلی ضروری است . در گروه های بزرگ کوهنوردی ، راهبر باید یک نفر را مسئول هماهنگی و کنترل تجهیزات نماید . تجهیزات همگانی میان اعضای گروه تقسیم می شود . چادر ، چراغ خوراک پزی ، کتری ، طناب و ... از این گروهند . یک نفر به عنوان مسئول تجهیزات باید تعیین کند که برای مأموریت مورد نظر کدام تجهیزات همگانی لازمند ، از چه منابعی باید تأمین شوند و چه کسانی باید حمل آنها را به عهده بگیرند . راهبر باید نظارت و کنترل کارکرد مسئول تجهیزات را خود عهده دار شود . بهتر است گروه مقداری تجهیزات اضافه نیز تا محل آغاز صعود با خود بیاورد و بدین وسیله یک حاشیه ایمنی ایجاد نماید . اگر شرایط منطقه صعود دشوارتر از حد مورد انتظار باشد یا بخشی از تجهیزات به هر دلیل از دست برود ، این تجهیزات اضافه به کار خواهد آمد و در غیر این صورت ، می توان آنها را در خودرو یا جای مناسب دیگری باقی گذاشت . اگر شما راهبر گروه هستید حتماً تجهیزات خود را دوبار کنترل کنید . زیرا موجب شرمندگی است اگر سرپرست گروه یک وسیله حیاتی را جا بگذارد.

توانایی گروه :

 

تشکیل گروه :

 

مدیریت زمان :

 

خودکفایی :

 

ضمن برنامه :

 

 
 
     
 
         
 
 

کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ورزشی شهید ورکش می باشد.
طراحی و پشتیبانی سایت: www.MarketOvert.ir