کمپ گروه فرهنگی کوهنوردی کوه نوردی شهید تقی و مرتضی ورکش ایستگاه صلواتی سایت اطلاع رسانی سردار رشید اسلام سرتیپ پاسدار شهید عین الله قاسمی حاج عبدالله  
 

 
صفحه اصلی  گروه کوهنوردی ایستگاه صلواتی شهید ورکش شهیدان مرتضی و تقی ورکش تماس با ما           
 
 
         
 
     
 
 

__________   عناوین اصلی   __________


bullet شرایط عضویت در گروه
bullet مطالب آموزشی جدید
bullet مطالب آموزشی قدیمی
bullet گالری تصاویر برنامه ها (جدید)
bullet گالری تصاویر برنامه ها تا بهار89
bullet آخرین اخبار کوهنوردی (جدید)
bullet آخرین اخبار کوهنوردی تا بهار89
bullet تقویم کوه نوردی (جدید)
bullet تقویم کوه نوردی تا سال1389
bullet فروشگاه اینترنتی لوازم کوهنوردی
bullet دوره های آموزشی
bullet سایت های مرتبط (جدید)
bullet سایت های مرتبط (قدیمی)

 
 
 
 
 
 


راهبری در بحران

فرو پاشی گروه :

هیچگاه اجازه ندهید گروه از هم پاشیده شود ، مگر دلیل مطلقاً قانع کننده ای در کار باشد . فروپاشی گروه در پیدایش سوانح کوهنوردی نقش مهمی داشته است . تنها در موارد خاص همچون در خواست کمک ، جستجوی افراد گمشده و ... سرپرست باید به این کار تن دهد . در صورت لزوم ، گروه فرعی حداقل باید شامل دو نفر باشد . حتماً برای گروه فرعی سرپرست تعیین شود ، دستورات روشن به وی داده شود ، زمان بازگشت و نحوه برقراری ارتباط معین گردد و ... .

به افراد انتهای گروه کمک کنید و آنها را با بارشان به حال خود رها نکنید . قانون تماس چشمی هر عضو با افراد جلو و پشت خود را بویژه در هوای مه آلود ، کولاک و بارندگی مورد تاکید قرار دهید و هیچ کس را به تنهایی جایی نفرستید .

گاهی گروههای کوهنوردی ، در ضمن برنامه گرفتار رخدادهای ناخوشایند یا وضعیتهای خطرناک می شوند . در این صورت هدف اولیه گروه یعنی صعود ، به هدفی مهمتر یعنی تلاش برای بقا و حفظ جان اعضای گروه بدل می گردد . طبیعی است که نقش و وظایف راهبر نیز به همین سیاق تغییر می کند و وظیفه وی به عنوان تصمیم گیرنده نهایی بسیار حساس و دشوار می شود . در این شرایط سرعت عمل و همکاری سازمان یافته اعضا برای کمک به عضو آسیب دیده ، یک ضرورت آشکار است . در هنگام رخداد حادثه، به هیچ وجه نباید زمان را از دست داد بلکه برای نجات مصدوم ، اقدام فوری و مؤثر ضروری است ، که باید توسط سرپرستی آموزش دیده و با تجربه رهبری شود. راهبر باید حتی الامکان آزاد بوده و درگیر کارهای اجرایی نشود تا بتواند با آگاهی به مسائل ، اعضای گروه را هدایت کرده ، پیشاپیش در مورد مراحل بعدی کار اندیشه نماید . رهبری گروه در برخورد با شرایط بحرانی باید بر سه قانون اصلی نجات استوار باشد :

  • ایمنی نجاتگران اولویت نخست و حتی مهمتر از نجات افراد آسیب دیده است.
     
  • کلیه اقدامات مقابله با شرایط بحرانی باید به سرعت اما با خونسردی و آرامش انجام گیرد.
     
  • در شرایط بحرانی باید از شیوه های آشنا و تمرین شده بهره گرفت زیرا هنگام حادثه ، زمان تجربه کردن روش های تازه نیست.
     

در مقابله با سوانحی که برای کوهنوردان رخ می دهد، نتیجه کار به چگونگی کارکرد سایر کوهنوردان و به ویژه سرپرست گروه بستگی دارد . البته معمولاً عوامل خارجی نیز بر نتیجه کار تأثیر می گذارند که تحت کنترل اعضای گروه نیستند. در چنین شرایطی ، بهترین کار این است که راهبر بر پایه دانش و تجربه خود طرح مناسبی بریزد و سپس آن را با حداکثر ایمنی و کارایی که شرایط موجود اجازه می دهد ، عملی نماید .

می گویند بهترین راه پرهیز از مشکلات آن است که انتظار آنها را داشته باشیم . پس راهبر همواره باید دربارۀ مراحل بعدی کار ، پیشاپیش و به یک جملۀ « چه می شود اگر... ؟ » اندیشه و تدبیر نماید : هنگام حرکت باید به چگونگی اجرای برنامه بیندیشد و هنگام اجرا به چگونگی بازگشت . او باید به نخستین نشانه های خستگی در میان اعضای گروه توجه کند ، محل های بیتوته را در ذهن ثبت نماید ، زمان را در نظر داشته باشد و به دگرگونی هوا توجه نماید . راهبر در طول مسیر و پیش از رسیدن به هر پلی، در ذهن خود از آن عبور می کند. او تلاش می کند همواره یک مرحله از گروه جلوتر باشد و بدین ترتیب مشکلات را کنار زده از حوادث پرهیز کند یا از تبدیل شدن آنها به فاجعه جلوگیری نماید .

سوانح معمولاً غیر مترقبه اند اما با مطالعه و حضور ذهن می توان برای مقابله با آنها آماده شد . کوهنوردان باید علاوه بر کمکهای نخستین ، مهارتهای کاوش ، رهاسازی ، تثبیت ، نجات و سایر فنون اجرایی ضروری جهت انجام مأموریتهای ویژه خویش را به خوبی آموخته باشند . ناگفته پیداست که جستجو و نجات کاری سنگین ، دشوار و تخصصی بوده و نیاز به مهارتهای ویژه و همچنین آمادگی جسمی و روانی دارد.

 
 
     
 
         
 
 

کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ورزشی شهید ورکش می باشد.
طراحی و پشتیبانی سایت: www.MarketOvert.ir